Övernattning i lokalerna på Rosenholm
Det går bra att övernatta i föreningens lokaler på Rosenholm, men eftersom lokalerna ägs av Karlskrona kommun gäller särskilda regler. Bland annat måste övernattningen anmälas till kommunen i förväg och godkännas innan den genomförs.
Förberedelser inför övernattning
-
Kontrollera tillgänglighet. Kontrollera i kalendern på vår hemsida att lokalen är ledig och skicka sedan en bokningsförfrågan till [email protected].
-
Anmäl övernattningen till kommunen. För att larm, vatten och ventilation ska fungera under övernattningen behöver ni göra en anmälan till Karlskrona kommun senast fem dagar före övernattningen. Anmälan fungerar även som information till räddningstjänsten.
Anmälan görs via Karlskrona kommuns webbplats – Tillfällig övernattning och arrangemang nattetid.
Viktigt! Ni måste ha fått kommunens godkännande innan övernattningen får genomföras.
Bra att känna till
-
Städning: Städning av lokalerna sker kl. 07.00 på lördagar och söndagar.
-
Träning: Ordinarie träning börjar kl. 09.00, så lokalerna behöver vara utrymda innan dess.
-
Vuxenansvar: En vuxen måste finnas på plats under hela natten. Detta är ett krav från både kommunen och föreningen. Den ansvariga vuxna måste vara en ledare med koppling till föreningen, eftersom registerutdrag krävs. Det går bra att ha en hjälpförälder som stöd under övernattningen.



